Dace un Aigars Melderi Kuldīgas novada Rumbas pagasta bioloģiskajā saimniecībā “Kolumbi”, kas ir SIA “Lāses AM” struktūrvienība, piecu gadu laikā izveidojuši, iespējams, vislabāko vaislas gaļas liellopu ganāmpulku Latvijā, kas ieguvis labu atpazīstamību Zviedrijā un Vācijā. Balvas “Sējējs 2017” laureāta nosaukumu saņēmušie saimnieki dalās pieredzē par vaislas gaļas liellopu audzēšanas tehnoloģiju, situāciju tirgū un nākotnes iecerēm, kas saistītas ar pievienotās vērtības radīšanu saimniecībā audzētajiem dzīvniekiem un gaļas eksportu.
– Kāpēc audzēšanai izvēlējāties trīs gaļas liellopu šķirnes?
Dace Meldere: Izvēli noteica šķirņu popularitāte Latvijā. Limuzinus izvēlējāmies tādēļ, ka pēc šīs šķirnes ir liels pieprasījums. Tie ir toli bezragu dzīvnieki, arī pēcnācējiem nebūs ragu. Patlaban populāri ir veidot bezragu līnijas. Simentāles šķirne ir ļoti laba nobarošanai, gaļas ražošanai. Šarolē tirgū ir vispieprasītākie, tiem seko limuzini. Simentāļi ir ideāli gaļai, labi izmanto lopbarību. Šīs šķirnes dzīvniekiem dienā ir 2 kg liels dzīvmasas pieaugums. Limuzinu govis ir tramīgākas, nepakļāvīgākas, grūtāk sveramas salīdzinājumā ar Šarolē un Simentāles dzīvniekiem. Ar Šarolē telēm un govīm ir daudz vieglāk darboties, tās ir prognozējamas.
Patlaban no 320 ganāmpulka dzīvniekiem mums 23 ir tīršķirnes tolie simentāļi, 39 tolās Limuzinas tīršķirnes govis, visas pārējās ir Šarolē šķirnes zīdītājgovis, kas atnesīsies nākamajā gadā.
– Kā sākāt veidot ganāmpulku?
Sākām ar 10 grūsnām Šarolē šķirnes govīm un vienu bulli 2012. gadā. Tad sapratām, ka ar 10 govīm bizness nevar būt, tas ir vien hobijs. Bija diezgan liels pieprasījums pēc mūsu atražotajām gotiņām un bullīšiem. Pirmos ļoti ātri izpirka. Sapratām, ka ganāmpulks ir jāpalielina, atvedām 34 tolās grūsnās teles no Zviedrijas – zviedru līniju ar ļoti labu bulli, vārdā Granīts. Viņš bija izcils, Heroe, viena no Zviedrijas vislabākajiem buļļiem, dēls. Vērtējot ģenētiku, visvairāk iepatikās zviedru piedāvājums, tāpēc pie tā palikām. Zviedru šķirnes dzīvnieki patiešām ir ar ļoti labi izteiktu temperamentu, mierīgāki, tiem ir arī vieglas dzemdības. Braucām uz Zviedriju pieredzes apmaiņā, ļoti sadraudzējāmies ar turienes Šarolē asociāciju. Mūs Zviedrijā vienmēr ļoti labi uzņem. Mācīja pareizu barības gatavošanu, rādīja praktisko pieredzi, arī teoriju. Mēs pat iemācījāmies pēc taustes, smaržas un izskata uz lauka noteikt, kad jāvāc lopbarība. Ik gadu noteikti divas reizes aizbraucam uz Zviedriju.
Vairāk lasiet: http://laukos.la.lv/962987-2/